BudownictwoDrewno budowlane - jak wybrać najlepsze?

Drewno budowlane – jak wybrać najlepsze?

Drewno to jeden z najstarszych materiałów budowlanych/ Obecnie nie traci nic ze swojej popularności. Drewno budowlane jest wykorzystywane przede wszystkim do wnoszenia więźby dachowej. Niezależnie od tego czy chcemy wybudować cały dom, czy altankę ogrodową, musimy wybrać drewno dobrej jakości. Jak takie wybrać?

Gatunki drewna budowlanego

Za dobre drewno budowlane w Pomorskim uznaje się to, pochodzące głównie z drzew iglastych, zwłaszcza z sosny. Drewno sosnowe ma jedne z najlepszych parametrów użytkowych. Nie jest zbyt ciężkie, do tego łatwe w obróbce, sprężyste i odporne na wilgoć. Sosna może zostać zastąpiona modrzewiem (z racji na cenę rzadziej), jodłą lub świerkiem. Przy czym świerk jest dosyć ciężki w obróbce. Drewno z jodły, aby poddawało się dobrze obróbce powinno pochodzić z drzewa stuletniego. Drewno z drzew liściastych wykorzystuje się do budowli wewnątrz budynków, takich jak schody, antresole czy boazerie, podłogi i parapety. Do konstrukcji wewnętrznych polecany jest jesion, dąb, wiąz, buk, a także brzoza.

Jak wybrać odpowiednie drewno budowlane?

Musimy pamiętać, że drewno budowlane ma szerokie zastosowanie. Oprócz domu szkieletowego i więźby dachowej, drewno budowlane może posłużyć do wykonania ogrodzenia posesji, schodów wewnętrznych, balkonu lub tarasu oraz całej rozmaitości budynków ogrodowych – altan, komórek, wiat. Podłogi drewniane w Koszalinie są świetną izolacją podłoża, a do tego prezentują się elegancko i są bardzo trwałe.

Wybierając drewno budowlane, należy przede wszystkim określić, jakie będzie jego przeznaczenie. W zależności od tego czy ma być taras czy więźba dachowa, wybierzemy dany gatunek drewna. Warto przemyśleć także sposób impregnacji drewnianych elementów. Ochrona drewna konstrukcyjnego powinna być zorientowana na czynniki zarówno biotyczne, takie jak grzyby, owady czy bakterie, jak i na wilgoć i ogień, które mogą być dla niego równie groźne. Wybierając drewno budowlane, najlepiej sięgać po takie,które ma klasę C27, a więc jego wytrzymałość na zginanie jest większa niż 27 megapaskali.

Zobacz także

Popularne

Najnowsze artykuły