Kocioł pelletowy, by służył niezawodnie i jak najdłużej, należy regularnie czyścić i przeprowadzać konserwację. Nie tylko wydłuża to jego eksploatację, ale także zwiększa bezpieczeństwo i pozwala zmniejszyć ryzyko awarii.
Kotły pelletowe na dobre zagościły w wielu domach. O ich zaletach nie trzeba nikogo przekonywać – są ekologiczne (do spalania wykorzystują biomasę), w dużej mierze zautomatyzowane i wygodne w użytkowaniu. Pellet jest paliwem wysokokalorycznym, niebrudzącym, a na dodatek po spaleniu pozostawia niewielką ilość popiołu, który może służyć za nawóz ogrodniczy.
Niezwykle istotnym elementem jest jednak konserwacja i czyszczenie kotła pelletowego. Zaniedbując te czynności musimy liczyć się z tym, że poszczególne podzespoły będą ulegać przyspieszonemu zużyciu, a te najbardziej wrażliwe wskutek zaniedbania mogą w niedługim czasie zostać dotknięte korozją.
Jak dbać o kocioł na pellet?
Regularna konserwacja kotła pelletowego to gwarancja utrzymania jego sprawności, a także mocy i długiej eksploatacji. Warto dbać o urządzenie od samego początku. Pamiętajmy, że czysty i wysokosprawny kocioł oznacza niższe zużycie paliwa! Ponadto, regularne czyszczenie pozwala uniknąć awarii, a koszt konserwacji jest niższy niż naprawa usterek. Jak utrzymywać kocioł na pellet we właściwym stanie?
Konserwację kotła należy przeprowadzać po sezonie grzewczym (w maju lub czerwcu). W przypadku podgrzewania c.w.u. przez kocioł warto powtarzać ją dwa razy w roku – przed sezonem grzewczym (wrzesień/październik) i po (maj/czerwiec). Profesjonalny przegląd powinien być wykonany przez autoryzowany serwis producenta. Pozwala on, w razie potrzeby, np. wymienić zużyte czy wyeksploatowane części. Szukasz kotła na pellet z funkcją automatycznego czyszczenia? Wejdź na defro.pl/kotly-automatyczne-na-pellet-biomase i dowiedz się więcej.
Przez cały rok o kocioł należy też dbać we własnym zakresie. Na czym polega konserwacja? Poza tą wymaganą raz lub dwa razy w roku, wykonywaną przez autoryzowany serwis należy samodzielnie czyścić urządzenie – dokładnie oczyszczać ściany komory paleniska z popiołu, czyścić wymiennik ciepła oraz części odpowiedzialne za automatyczne czyszczenie kotła.
Średnio co tydzień (w zależności od potrzeb) powinniśmy usuwać popiół z popielnika, a także sprawdzać czystość rusztu palnika pelletowego i kontrolować poziom paliwa w zasobniku. Jeśli urządzenie nie ma automatyki oczyszczającej wymiennik należy czyścić wymiennik ciepła, kanały spalinowe, boczne komory spalania i ściany kotła minimum raz w miesiącu.
Czyszczenie i konserwację należy wykonywać po wygaszeniu kotła i odłączeniu urządzenia z prądu oraz odczekaniu aż kocioł ulegnie całkowitemu wystudzeniu.
Konserwacja komina. Dlaczego jest tak ważna?
Nie mniej istotna w przypadku użytkowania kotła na pellet jest konserwacja i utrzymywanie w odpowiedniej czystości komina. Powinno się go czyścić co najmniej raz w roku przed sezonem grzewczym.
Zapisy o tym często zawarte są w umowach z ubezpieczycielami. Wielu z nich zaznacza, że przewód kominowy powinien być czyszczony dwa razy w roku, by móc ubiegać się o wypłatę ubezpieczenia.
Zatkany, niedrożny komin może powodować wydobywanie się niebezpiecznych spalin, co stanowi realne zagrożenie dla życia i zdrowia osób mieszkających w budynku. Co więcej, gromadzenie się substancji smolistych w kominie może skutkować nawet ich samozapłonem.