To jak zostanie opisane zastosowanie blachy, zależy od tego pod jakim kątem będzie się ją oceniać. Dwa główne podziały istnieją ze względu na kształt i materiał. Kwestie materiałowe są bardziej szczegółowo omawiane w kontekście blachodachówek. Te dotyczące kształtu – mówią o celu zastosowania.
Blachy ze względu na materiał wykonania
Ten typ blach (blachodachówek) można rozdzielić na dwie grupy. Pierwszą będą te bardziej ozdobne zaczynając od miedzianych, przez cynkowe, cynkowo-tytanowe po aluminiowe. Drugą są te tańsze – stalowe, stalowe ocynkowane, czy stalowe powlekane. Druga grupa oznacza mniejszy koszt, ale pierwsza jest wytrzymalsza i bardziej atrakcyjna. Blachy stalowe powlekane są stosunkowo odporne, ale nie prezentują się tak dobrze jak miedziane.
Tym samym zastosowanie pierwszej lub drugiej grupy, zależy od tego na jakim dachu mają zostać położone. Te pierwsze będą pasowały jako ukoronowanie budowy drogiego domu. Te drugie staną się ekonomiczną alternatywą w budynkach, które nie mają reprezentacyjnego przeznaczenia. Blachy w Tomaszowie Lubelskim są dostępne w wielu typach i wymiarach.
Blachy ze względu na kształt
Powyższe blachodachówki, tutaj muszą zostać opisane jako blacha trwała, która może wytrzymać długi czas. Jej kształt jak sama nazwa wskazuje jest w kształcie dachówki.
Pozostałe główne blachy to klasyczna gładka, a także trapezowa i falista. Blachy trapezowe są podgrupą blach falistych. Wykorzystuje się je choćby do budowy garaży. Ma ona zastosowanie w budowie większych, stałych obiektów użytkowych. Inne rozbicie na kolejne rodzaje blachy falistej, istnieje według jej długości/wysokości. Służą one do tworzenia paneli ściennych. Zależnie od ich długości w małych pomieszczeniach lub dużych magazynach.
Kiedy następuje zamiar użycia blach, bardzo ważne by właściwie określić jego cel i podział z którego się skorzysta. Niezrozumienie, mogłoby prowadzić do błędnych wyborów, kończących się niepotrzebnymi i dodatkowymi wydatkami.