Produkcja miedzi to wielomilionowy biznes. Nic w tym dziwnego. To jeden z najważniejszych materiałów budowlanych, który wykorzystywany jest zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i przemysłowym. Zobacz, czym są blachy miedziane i gdzie znajdują zastosowanie.
Czym jest miedź?
Miedź to w rzeczywistości pierwiastek metaliczny, który oznaczony jest symbolem Cu. Stosowana jest w budownictwie od wieków – wytwarza się z niej między innymi blachy miedziane. Odkrytą ją wcześniej niż złoto oraz srebro, a wśród jego największych producentów wymienia się Chile, Peru oraz Chiny. Co ważne, prawie połowa rocznego zużycia zaspokajana jest przez miedź pochodzącą z recyklingu złomu.
Miedź swoją popularność zawdzięcza długiej liście zalet, którą oferuje. Dzięki wytrzymałości, odporności na korozję i elastyczności sprawdza się w wielu branżach – od budownictwa, aż po placówki medyczne.
Zalety stosowania blachy miedzianej
Ogromną zaletą stosowania blach miedzianych jest fakt, że wpisują się one w ideę zrównoważonego rozwoju. Podobnie jak wiele innych metali, również miedziane elementy można łatwo ponownie przetworzyć i przygotować do użycia. Co ważne, podczas recyklingu materiał ten nie traci swojej właściwości i jakości.
Miedź można łatwo formować i nadawać jej różnych kształtów przez zginanie, rozciąganie, czy zwijanie. Co istotne, nie potrzeba do tego wysokich temperatur – jak w przypadku wielu innych metali. Najczęściej wystarczy zaangażować jedynie odpowiednią siłe.
Gdzie wykorzystywane są blachy miedziane?
Blachy miedziane wykorzystywane są przede wszystkim w budownictwie. Powstają z nich produkty dekarskie takie jak pokrycia dachowe, parapety oraz rynny. Często z wielkich płatów miedzi powstają blachodachówki, które cieszą się dużą popularnością wśród Polaków.
Po miedziane blachy chętnie sięgają również przedstawiciele innych branż – na przykład elektroniki. Miedź jako metal doskonale przewodzi prąd, dlatego jest jednym z podstawowych elementów wszelkiego rodzaju kabli oraz przewodów.