Brzeszczoty do drewna nadają się do cięcia zarówno miękkich, jak i twardych gatunków drewna. Różni je też szybkość i precyzja cięcia. Jak wybrać odpowiedni brzeszczot do drewna?
Co oznacza grubość zębów brzeszczotu do drewna?
Brzeszczoty do drewna oznaczane są skalą TPI (ang. teeth per inch). Informuje ona o ilości zębów mieszczących się na jednym calu ostrza. Im wyższa jest wartość TPI, tym mniejsza odległość między poszczególnymi zębami.
Niskie TPI (w skali od 2 do 4) pozwala na szybkie cięcie drewna o większej średnicy i wzdłuż włókien. Ze względu na szorstkość i mniejszą dokładność wokół miejsca pracy zalega sporo drewna. W jego pozbyciu się pomaga odkurzacz lub akumulatorowa dmuchawa do liści.
Na precyzyjniejszą pracę pozwala średnie (4-8) i wysokie TPI (10-14). Cięcie jest gładkie, dzięki czemu podczas pracy powstaje mniej resztek drewna. Dokładność wpływa jednak na wolniejszą pracę. Takie brzeszczoty nadają się do drewna o mniejszej średnicy pnia. Należy je przecinać w poprzek włókien.
Jak dobrać brzeszczot do gatunku drewna?
Miękkie drzewa iglaste, takie jak jodła i świerk poddają się pod wpływem narzędzia typu 13°/29°. Nieco twardsze gatunki liściaste, np. klon, lipa, brzoza lub topola wymagają użycia brzeszczotu o oznaczeniu 10°/30°. W obu przypadkach drewno nie może być zamarznięte.
Zmrożone drewno jest w stanie przeciąć narzędzie o symbolu 4°/32°. W ujemnej temperaturze lepiej sprawdzają się brzeszczoty 9°/29°. Najbardziej wytrzymałe to z kolei te oznaczone 7°/34°. Tną one zamarznięte drewno najtwardszych gatunków. Należą do nich m.in. buk, jesion, orzech, akacja i grab.
Która stal nadaje się do miękkiego, a która do twardego drewna?
Do produkcji brzeszczotów do drewna wykorzystuję się stal HCS i BIM. Pierwsza z nich, węglowa, sprawdza się w obróbce miękkich gatunków drewna. Takie narzędzia mogą ciąć też miękkie tworzywa sztuczne.
Stal BIM to stop HCS z szybkotnącą HSS. Odznacza się wysoką elastycznością. Dzięki temu brzeszczot nie złamie się podczas pracy.