W ostatnich latach w Polsce znacznie wzrosła liczba prosumentów, czyli osób, które produkują energię elektryczną za pomocą instalacji fotowoltaicznych i jednocześnie są odbiorcami energii od sieci elektroenergetycznej. Według danych z Ministerstwa Klimatu i Środowiska po pierwszej połowie 2022 roku liczba prosumentów w Polsce wynosiła prawie 1,2 miliona. Wzrost tej liczby był motywowany różnymi programami wsparcia oraz korzystnym systemem rozliczeń zwanych „systemem opustów”. Z czego zatem wynika fenomen fotowoltaiki? Odpowiedź w poniższym artykule.
Z czego składa się fotowoltaika?
Instalacja fotowoltaiczna nie składa się z samych paneli słonecznych. Na całą konstrukcję składa się co najmniej kilka elementów. Głównym z nich są jednak moduły fotowoltaiczne. Umieszczone są w ramie między solidnymi i twardymi szybami ze szkła hartowanego. Ogniwa są połączone szeregowo i najczęściej wykonane są z krzemu, który jest doskonałym przewodnikiem. Połączone ze sobą moduły tworzą wspomniany panel fotowoltaiczny. W sprzedaży dostępne są różne modele paneli, z których najpopularniejsze są te monokrystaliczne.
Projekt fotowoltaiki zawiera w sobie również falownik, który dba o bezpieczne funkcjonowanie instalacji. Monitoruje jej pracę oraz odpowiednio reaguje na wszelkie zmiany związane z częstotliwością i napięciem sieci. W skład paneli wchodzą również poboczne elementy, takie jak optymalizatory, wyłączniki nadprądowe czy ograniczniki przepięć.
Czy montaż paneli fotowoltaicznych w 2023 roku się opłaca?
Warto pamiętać, że fotowoltaika będzie opłacalna zawsze, niezależnie od wysokości inflacji czy pory roku. Kluczową kwestią jest jednak skala opłacalności oraz czas zwrotu inwestycji. Warto pamiętać, że instalacja fotowoltaiczna przynosi największe korzyści przy wysokiej autokonsumpcji energii, a wprowadzenie nowych nawyków dotyczących korzystania z energii lub zastosowanie magazynu energii może znacznie zwiększyć opłacalność.
System opustów jest szczególnie opłacalny, a inwestycja szybko się zwraca. W net-billingu rentowność inwestycji może być podobna, ale ostatecznie zależy od bieżących cen zakupu i sprzedaży energii. W drugiej połowie 2022 roku zdarzyła się sytuacja, w której ich cena była wyższa niż cena zakupu energii, co pozwalało użytkownikom fotowoltaiki na dodatkowy zysk.