DomJak działa napęd do bramy garażowej?

Jak działa napęd do bramy garażowej?

Automatyczne bramy garażowe cieszą się w Polsce coraz większą popularnością. Mechanizm otwierany na pilota gwarantuje pełen komfort użytkowania. Jak dokładnie działa napęd bramy garażowej i w jaki sposób mogą otwierać się drzwi? Odpowiadamy.

Napęd do bramy garażowej – w jaki sposób działa?

Na początku warto zdefiniować czym w ogóle jest napęd do bramy garażowej. Najogólniej mówiąc jest to zaawansowany układ elektryczno-mechaniczny, którego działanie oparte jest o podawane drogą radiową zewnętrzne impulsy. Napędy do bram składają się z dwóch głównych elementów: elementu wykonawczego (silnik i przekładnia) oraz elementu sterowego (odbiornik fal radiowych lub przełącznik elektryczny).

W jaki sposób działa napęd do bramy garażowej? Sygnał radiowy przesyłany jest z pilota do anteny odbiorczej. Ten przekazuje informację do mechanizmu, który zwalnia blokadę i uruchamia bieg silnika w określonym kierunku. Silnik jest zazwyczaj połączony z jednostopniową przekładnią ślimakową, której końcówka zazębia się z listwą umiejscowioną w dolnej części bramy. Każdy napęd wyposażony jest także w blokadę, która uniemożliwia otwarcie się bramy poza wyznaczony punkt.

Jak otwierają się bramy garażowe?

Bramy garażowe mogą otwierać się zarówno do góry jak i w bok. Głównym kryterium wyboru powinny być wymiary działki oraz własne preferencje. System otwierany do góry doskonale sprawdzi się w sytuacji, kiedy mamy do dyspozycji mało miejsca. Takie rozwiązania posiadają bramy rolowane, bramy garażowe segmentowe oraz bramy uchylne, które są otwierane poprzez uniesienie płyty poruszającej się na prowadnicach.

Wśród bram otwieranych na bok wymienić możemy bramy przesuwne. Ich działanie opiera się na specjalnym blacie, który przesuwa się poziomo na zamontowanych zarówno na podłodze jak i na suficie prowadnicach. Podobny mechanizm funkcjonuje w bramach rozwieranych dwuskrzydłowych, jednak w ich przypadku mechanizm opiera się na rozwieranych skrzydłach. Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnej bramy warto dobrze się zastanowić, jakie rozwiązanie będzie dla nas najkorzystniejsze.

Zobacz także

Popularne

Najnowsze artykuły