Rolą kompensatorów jest absorbowanie niedużych przemieszczeń materiałów oraz drgań. Dzięki nim nie jest groźna rozszerzalność termiczna rurociągu, jego naprężenia oraz inne skutki pracy materiału. Jednym z typów jest kompensator rurowy. Jak jest zbudowany i do czego służy?
Do czego służy kompensator rurowy oraz kompensator gumowy?
W rurociągach stosuje się najpopularniejszy rodzaj kompensatora. Jest to kompensator rurowy. Jego działanie polega na szczelnym połączeniu ze sobą rur. Wydłuża się on w zależności od wewnętrznej temperatury oraz tego, z jakiego materiału jest wykonany. Kompensuje on przemieszczenia osiowe, kątowe oraz boczne.
Często jest stosowany również kompensator gumowy. Wśród jego rodzajów wyróżnia się kompensator kołnierzowy oraz kompensator gwintowany. Kompensator gumowy stosowany jest w instalacjach mających kontakt z wodą, na przykład w oczyszczalniach ścieków, stacjach uzdatniania wody, czy elektrociepłowniach.
Zadania kompensatora rurowego
Wykorzystanie kompensatorów ułatwia montaż rurociągu. Jego rolą jest również eliminowanie drgań oraz hałasu w urządzeniach przemysłowych. Jest kilka rodzajów kompensatorów, między innymi kompensator mieszkowy. Stworzone one muszą być z materiałów, które są odporne na działanie różnego rodzaju substancji, w tym również kwasów. Tylko to gwarantuje ich odpowiednie zabezpieczenie.
Kompensatory rurowe wykonane z metalu mają bardzo wysoką odporność na temperaturę sięgającą nawet 1000 stopni Celsjusza. Dzięki temu mogą pracować w skrajnych warunkach. Dla porównania kompensatory gumowe działają prawidłowo tylko do temperatury 150 stopni Celsjusza (to zależy również od rodzaju gumy). Widać więc wyraźnie, że każdy rodzaj stosowany może być w innego typu instalacjach.
Bez kompensatora rurociąg bardzo szybko przestałby prawidłowo działać. Te niepozorne urządzenia zapobiegają jego rozszczelnianiu się na skutek działań środowiska. Dlatego ich właściwy dobór jest w przemyśle tak ważny.