DomPiece peletowe - o czym mowa w praktyce?

Piece peletowe – o czym mowa w praktyce?

Sposobów na ogrzewanie domu jest coraz więcej. Jednym z nich są piece peletowe. Działają podobnie do pompy ciepła, jednak są między nimi zasadnicze różnice. O czym mowa w praktyce? Podpowiadamy.

Czym są piece peletowe?

Piece peletowe to urządzenia wytwarzające ciepło, którymi można ogrzać dom czy wodę użytkową. Od tradycyjnego kotła różni się tym, że paliwo, czyli opał, nie spala się na ruszcie wewnątrz kotła, a w samym palniku. Jest to zaś niewielkie urządzenie, które posiada małe palenisko oraz obudowę. Umieszczane jest wewnątrz kotła.

Obudowa natomiast skrywa elementy wykonawcze palnika, takie jak zapalarka, wentylator czy podajnik krótki. Obok kotła oraz palnika jest także przenośnik paliwa oraz jego zbiornik. Podajnik przekazuje paliwo, przenosząc je do zbiornika.

Czym są pelety oraz jak je wybrać?

Peletami można określić sprasowane trociny. Ich średnica wynosi najczęściej 6 i 8 milimetrów, a długość od kilku milimetrów do kilku centymetrów. Na rynku można odnaleźć wiele rodzajów tego typu produktów. Trzeba jednak zwracać uwagę na ich gatunek, wartość opałową czy zawartość popiołu.

Przy wyborze peletu należy sprawdzić, jaki typ pieca posiadamy. Im bardziej zbliżony jakościowo będzie dany produkt do tego, który zaleca producent, tym dłużej będzie można korzystać z bezawaryjnego działania kotła.

Czym kierować się przy wyborze kotła?

Zasobniki c.w.u są bardzo ważnymi elementami kotłów, dlatego dobrze jest zastanowić się, czym kierować się przy ich wyborze. Z punktu widzenia kupującego ważnym kryterium będzie cena. Warto jest jednak spojrzeć również na inne parametry. Przede wszystkim powinno kierować się oznaczeniem najwyższej sprawności oraz efektywności energetycznej. Oba te elementy zapewnia certyfikat “5-klasa” oraz zaświadczenie spełnienia kryterium “Ekoprojektu”.

Istotną wartością jest także moc kotła na pelet. Musi być ona dobrana do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mając do wyboru podobne urządzenia, można też zwrócić uwagę na bezobsługowość samego palnika.

Zobacz także

Popularne

Najnowsze artykuły