DomW jaki sposób dbać o panele fotowoltaiczne?

W jaki sposób dbać o panele fotowoltaiczne?

Inwestycja z panele fotowoltaiczne przestała być już dobrem luksusowym na które mogą sobie pozwolić jedynie nieliczni. Z powodzeniem można stwierdzić, że mogą sobie pozwolić na ich zakup zarówno inwestorzy prywatni z dużych miast, ale także wsi, jak również komercyjni. Nie bez powodu tego rodzaju rozwiązania OZE pojawiają się także na dachach budynku użyteczności publicznej. Pamiętajmy jednak o tym, że korzystanie z ich potencjału jest możliwe jedynie dzięki inwestycji w dobrej klasy modele, ich profesjonalnemu montażowi, a następnie zgodnej ze sztuką eksploatacji. O czym mowa w praktyce? Podpowiadamy.

Jak czyścić panele fotowoltaiczne?

Czyszczenie paneli fotowoltaicznych nie może być dziełem przypadku – wykonywane przez osoby, które nie znają się na tego typu czynnościach. Oznacza to przede wszystkim to, że należy to robić fachowo, zgodnie ze sztuką.

Zanim przejdziemy do działania upewnijmy się jednak, że producent zezwala nam na tego typu działania. Oznacza to, że musimy w pełni być przekonani o tym, że w naszej umowie nie został zawarty zapis mówiący o braku możliwości wykonywania tego rodzaju prac. Niektóre firmy chcą wyłączności na tym polu z uwagi na to, że boją się iż dojdzie do uszkodzenia sprzętu jeśli za mycie będzie odpowiedzialna osoba, która nie wie jak to robić. Jeśli więc nie chcemy stracić gwarancji, która zwykle udziela na jest na okres od 10 do 25 lat, to weźmy to koniecznie pod uwagę.

W przypadku kompleksowego mycia paneli w grę wchodzi przede wszystkim skompletowanie odpowiednich środków czyszczących. Mowa o dobrej klasie, jak również odpowiedniemu zastosowaniu ich. Nie bez znaczenia pozostaje także skompletowanie miękkiej gąbki oraz pionowego mopa. Czyszczenie z ich pomocą sprawia, że prace przebiegną dokładnie.

Kiedy należy czyścić panele fotowoltaiczne?

Czyszczenie paneli PV musi się odbywać o odpowiedniej porze roku, jak również dnia. Mowa o tym, że musi być to wiosna i jesień – najlepiej rano lub późnym popołudniem. Dlaczego? To właśnie wtedy ma miejsce małe nasłonecznienie. Kolejna ważna kwestia, to dokładność. Nie możemy dopuścić do tego, aby na sprzęcie osadzał się kurz, pył albo też porastał on mchem. Mowa o wszystkich panelach, w tym także takich jak te https://hymon.pl/oferta/panele-fotowoltaiczne/.

Zobacz także: https://domna5.pl/panele-fotowoltaiczne-jako-inwestycja-do-energooszczednego-domu/

Czy dbanie o panele wystarczy?

Oczywiście, że nie. Zanim zaczniemy eksploatować panele fotowoltaiczne należy zatroszczyć się o to, aby zainwestować w dobrej klasy sprzęt. W praktyce oznacza to, że musi być on skomponowany na bazie wyłącznie komponentów najwyższej jakości. Tutaj nie ma na czym oszczędzać – w grę wchodzi także zastosowanie najnowszych technologii. Pamiętajmy o tym, że z założenia ma być to przecież sprzęt na wiele lat, który powinien nam posłużyć przez nie z najwyższą wydajnością energetyczną, która sprosta zapotrzebowaniu na prąd naszego budynku. Bez względu na to czy mówimy o nowym budownictwie czy też o starym.

Jakość paneli ma znaczenie

W praktyce chodzi o to, że panele fotowoltaiczne muszą pochodzić od sprawdzonego producenta. Ważne, aby był on na rynku przez wiele lat i dokładnie słuchał potrzeb każdego klienta – bez względu na to czy będzie to właściciel domu jednorodzinnego czy też budynku komercyjnego czy też użyteczności publicznej. Każdy z nich ma swoje wymagania, a dobra firma wychodzi im na przeciw. Nie bez znaczenia pozostaje także wpisywanie się w najnowsze rozwiązania w branży.

Zobacz także

Popularne

Najnowsze artykuły