BudownictwoCzym zajmuje się dekarz?

Czym zajmuje się dekarz?

Dekarz to pracownik, który specjalizuje się w różnego rodzaju pracach związanych głównie z konserwacją i montażem pokryć dachowych. Dysponuje dużą wiedzą na temat materiałów wykorzystywanych przy instalacji i remontach dachów. Wykonuje także szeroki zakres prac na różnych typach budynków. Co znajduje się w zakresie jego obowiązków? Wyjaśniamy.

Kim jest dekarz?

Dekarz w Wieściszowicach to rzemieślnik posiadający wiedzę i odpowiednie doświadczenie, które pozwala mu wykonywać różnorakie prace fizyczne związane z montażem i naprawą dachów. Określone zadania wykonuje przy wykorzystaniu różnorakich narzędzi ręcznych.

Dekarze zazwyczaj pracują w grupach. Większość zadań wykonywana jest bezpośrednio na dachu. W takim przypadku korzystają z drabin, rusztowań i elastycznych lin zabezpieczających. W ramach pozostałych obowiązków wykonują różnorakie prace w warsztatach, gdzie zajmują się pomiarami i przygotowywaniem materiałów oraz konserwacją narzędzi.

Dekarz to osoba, która dysponuje szeroką wiedzą z zakresu montażu dachów. Dlatego zazwyczaj korzysta się z jego kompetencji przy planowaniu remontów i wznoszeniu budynków. Z jego pomocą możliwe jest podjęcie decyzji, które generują znaczne oszczędności i pozwalają uniknąć kosztownych przeróbek w trakcie trwania budowy.

Dekarz – jaki jest zakres jego obowiązków?

Dekarz zajmuje się głównie montażem pokryć dachowych wykonanych z różnego rodzaju materiałów. Zazwyczaj przed przystąpieniem do określonych zadań, wykonuje niezbędne obróbki, aby dopasować elementy do wyznaczonych wymiarów i kształtu dachu. Może także zajmować się kładzeniem papy i przygotowywaniem więźby dachowej.

Dekarz zajmuje się także montażem wszelkich elementów znajdujących się bezpośrednio przy powierzchni dachu lub w jego sąsiedztwie. Mowa tutaj między innymi o oknach dachowych, świetlikach, panelach fotowoltaicznych, zabezpieczeniach przeciwśniegowych, rynnach i systemach odwodnień. Projektuje także optymalne rozmieszczenie tych elementów, biorąc pod uwagę określone warunki na dachu.

Zobacz także

Popularne

Najnowsze artykuły