DomWybieramy drzwi do garażu — sprawdź, na co zwrócić uwagę

Wybieramy drzwi do garażu — sprawdź, na co zwrócić uwagę

Zakup drzwi do garażu to inwestycja na lata, dlatego warto dobrze przemyśleć, które rozwiązanie będzie dla nas najlepsze nie tylko względem estetycznym, ale też technicznym. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów bram, wśród których można wymienić drzwi garażowe segmentowe, uchylne, czy rolowane. Nie każdy model jednak sprawdzi się na przykład na małych posesjach czy stromych podjazdach. Na co zwrócić uwagę, wybierając takie skrzydła? Podpowiadamy.

Rodzaj bramy — drzwi garażowe segmentowe czy uchylne?

Przy wyborze bramy garażowej w pierwszej kolejności warto zastanowić się, który model będzie odpowiedni w przypadku naszej posesji. Inwestorzy dysponujący niewielką ilością miejsca często decydują się na drzwi garażowe segmentowe. Rozwiązanie to wyróżnia się dobrą trwałością i szczelnością i występuje w modelach bocznych lub górnych. Jest ono chętnie wybierane przez właścicieli domów, których garaż wychodzi bezpośrednio na ulicę.

Bramy rolowane z kolei sprawdzają się w takich samych warunkach jak drzwi garażowe segmentowe. Są one jednak zazwyczaj obligatoryjnie wyposażone w napęd elektryczny, który porusza skrzydłami, stosując mechanizm podobny do obserwowanego w roletach okiennych.

Inwestorzy, którzy posiadają więcej przestrzeni przed garażem, mogą wybrać wcześniejsze modele, lecz w ich przypadku świetnie sprawdzą się również bramy skrzydłowe i uchylne. Te pierwsze nazywane też rozwieranymi to rozwiązanie stosowane od wielu lat, które wymaga stosunkowo dużo miejsca ze względu na to, że jego drzwi otwierają się na boki. Z kolei modele uchylne określane też płytowymi wymagają przestrzeni nad garażem, ponieważ ich dolna część wysuwa się na zewnątrz. Jest to wygodne rozwiązanie, jednak nie powinien na nie stawiać właściciel posesji, na której znajduje się niewielki podjazd.

Drzwi do garażu — bezpieczeństwo i termoizolacja

Niezależnie od tego czy zdecydujemy się na drzwi garażowe segmentowe, uchylne, czy jakikolwiek inny model, wybierając konkretne rozwiązanie, warto wziąć pod uwagę również inne czynniki. Wśród nich można wymienić termoizolacyjność bramy. Aspekt ten jest szczególnie ważny w przypadku garażu wbudowanego w bryłę domu lub ogrzewanego. Nieodpowiednio dobrany model może wychładzać pomieszczenie i pozostałe wnętrza, powodując podniesienie rachunków za ogrzewanie. Z tego powodu chcąc zainwestować w ciepłą bramę, należy zwrócić uwagę na współczynnik przenikania ciepła U. Norma, której nie może przekroczyć to 1,3 W/m2*K.

Kolejnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę, decydując się na zakup drzwi do garażu, jest ich klasa odporności na włamanie. Oznaczane są one w skali od RC1 do RC6, gdzie im wyższa wartość, tym trudniejszy do sforsowania jest dany model. Warto sprawdzić też jakie zabezpieczenia zastosował w bramie producent. Mogą to być na przykład wzmacniane profile, czy klamki obrotowe z ryglem, a w przypadku automatyki siłowniki blokujące profil w wale nawijającym.

Estetyka drzwi garażowych

Przy wyborze drzwi garażowych nie można zapomnieć również o kwestiach estetycznych. Muszą one komponować się z pozostałymi elementami budynku. Z tego powodu należy zwrócić uwagę czy ich kolor pasuje do odcieni stolarka okiennej, pokrycia dachowego i elewacji. Nie tylko barwa skrzydeł ma tutaj znaczenie, ale także ich rodzaj. Budynki urządzone w stylu nowoczesnym najlepiej komponują się z bramami rolowanym i uchylnymi. Z kolei te utrzymane w klasycznym klimacie z drzwiami garażowymi segmentowymi.

Sterowanie bramy garażowej

Wybierając drzwi garażowe, należy zastanowić się, w jaki sposób chcemy nimi sterować. Czy wystarczy nam model napędzany manualnie, czy może wolimy zainwestować w automatykę. To drugie rozwiązanie jest już niemal pewnym standardem. Aby zamknąć lub otworzyć skrzydło, nie musimy wysiadać z samochodu, a jedynie nacisnąć przycisk na pilocie, co zwłaszcza w przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych jest dużym udogodnieniem. Dodatkowo bramy wyposażone w napęd trudniej jest podważyć, co zwiększa bezpieczeństwo budynku.

Zobacz także

Popularne

Najnowsze artykuły